Planter, svampe og tang er nogle af genvejene til bæredygtige madvaner i fremtiden. Men smagen skal med for at gøre det til en langtidsholdbar løsning. Hvordan får man mest mulig smag i det grønne? Det giver Smag for Livets centerleder, professor i gastrofysik og kulinarisk fødevareinnovation Ole G. Mouritsen, en række forslag til i foredraget her.
Tak til Landbrug & Fødevarer / Fødevaredagen 2020 for tilladelse til at vise videoen af foredraget.
Omtalt i artiklen
Ole G. Mouritsen er centerleder i Smag for Livet.
Ole G. Mouritsen er professor i gastrofysik og kulinarisk fødevareinnovation på Institut for Fødevarevidenskab ved Københavns Universitet.
Tidligere var han i en årrække leder af MEMPHYS – Center for Biomembranfysik ved Syddansk Universitet.
Han er ekspert i biofysik og gastrofysik og har særligt fokus på formidling af naturvidenskaberne til den brede befolkning bl.a. gennem viden om mad og smag. Foruden sine mange forskningspublikationer har han udgivet populærvidenskabelige bøger om bl.a. umami, mundfølelse, blæksprutter, tang og grøntsager.