Gå til hovedindhold

Vil du have nyt om smag inden for forskning, håndværk og undervisning? Tilmeld dig Smag for Livets nyhedsbrev her.

  • Foto: Pixabay
    Foto: Pixabay

Du er her

Webinarer til faglærere: Sådan underviser du i sensorik

Søger...

Video Se eller gense de fem webinarer om sensorik for faglærere, som Marie Damsbo-Svendsen og Bat-El Menadeva Karpantschof har afholdt i foråret 2021.

Smag for Livets fem virtuelle faglærerkurser om velsmag er nu tilgængelige på video.

Kurserne giver inspiration til at undervise virtuelt i sensorik. Undervejs får du:

  • Viden om, hvordan du bruger de materialer, vi i Smag for Livet har udviklet om emnet
  • Inspiration til at finde ingredienser i dit eget køkken, som du kan smage på for på den måde opleve de øvelser, der indgår i undervisningsmaterialerne

 

 

De tilhørende undervisningsmaterialer findes her: Sensorik - 5 moduler

Kursusledere: Marie Damsbo-Svendsen og Bat-El Menadeva Karpantschof, Smag for Livet, Københavns Universitet.

Omtalt i artiklen

Da Bat-El Menadeva Karpantschof var tilknyttet Smag for Livet, arbejdede hun som videnskabelig assistent ved Design og Forbrugeradfærd under Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet. I Smag for Livet var hun en del af det team, der udviklede undervisningsmateriale om smag og sensorik til kokke- og ernæringsassistentuddannelsen. 

Derudover var Bat-El koordinator på MasseEksperimentet 2015, hvor op mod 30.000 danske børn og unge fra 1350 klasser fik sendt duft- og smagskit ud som del af et nationalt eksperiment om børns præferencer.

Bat-El er cand.scient i Gastronomi og Sundhed.

Da Marie Damsbo-Svendsen var tilknyttet Smag for Livet, arbejdede hun på Københavns Universitet, institut for Design og Forbrugeradfærd og var videnskabelig medarbejder i Smag for Livet. Hun udviklede undervisningsmateriale og formidlede smag og sensorik på kokkeuddannelserne rundt i landet. Hun blev desuden smagsambassadør for Smag for Livet, og har med afsæt i neofobi udviklet et "Oplevelses-kit", der åbner op for en diskussion af hvorfor børn kan være skeptiske over for bestemte fødevarer. Hendes fokus var på produktudvikling og den multisensoriske oplevelse af mad.

Oplevelseskittet findes i lærings-app'en Fag med Smag og kan også ses på denne side.

Marie har tidligere været projektleder og forretningsleder for Aarstiderne og arbejdet som Brand Manager og produktudvikler for Il Fornaio. Hun er uddannet cand.scient. i Fødevareinnovation og Sundhed.